Câteva fiole de imunoglobulină pentru sute de pacienți. Părinți în stradă pentru viețile copiilor lor

Mai mulţi părinţi ai copiilor care suferă de imunodeficienţă primară, o boală genetică rară, au protestat în faţa Ministerului Sănătăţii pentru că statul nu mai asigură tratamentul pacienţilor. Acum, în România mai sunt doar câteva fiole care trebuie împărţite la sute de pacienţi. Ministrul le-a spus părinţilor că va căuta imunoglobulină în Bulgaria. România are un acord cu ţara vecină, care ne permite să împrumutăm medicamente pe care noi nu le mai avem.

Farmacii care întrețin criza de medicamente. Vânzări angro către distribuitori, firme speciale pentru export paralel. Detalii revoltătoare

Pare incredibil, dar există farmacii care întreţin criza medicamentelor de dragul profitului. Tot ce riscă este o amendă de 2 mii de lei. Deşi e ilegal, unele farmacii le vând angro distribuitorilor medicamentele. În loc să ajungă la bolnavii români, acestea iau de multe ori calea exportului. De anul trecut, 24 de distribuitori şi-au pierdut licenţa din această cauză. La fel vor păţi şi farmaciile, fiindcă sancţiunile vor fi înăsprite. Ministrul Sănătăţii anunţă că va cere blocarea exportului paralel.

Ultima Oră

Cele mai citite