Au fost percheziții la Institutul de Boli Cardiovasculare din Timișoara. Ofițerii de la Direcția Generală Anticorupție din București și Arad au descins în biroul șefului Secției de Chirurgie Cardiovasculară, un renumit medic timișorean. Acesta este acuzat de luare de mită în formă continuată și este audiat de procurori.
Olimpia Oprea este unul dintre medicii cu care Timişoara se mândreşte. Concediile şi le petrece în camera de hotel, scriind proiecte pentru obţinerea de fonduri europene. A reuşit până acum să atragă peste 7 milioane de euro pentru Maternitatea Odobescu din Timişoara şi pentru Spitalul Municipal.