Româncele Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, medaliate cu aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo, în proba de dublu vâsle feminin, au fost nominalizate de Federaţia Internaţională de Canotaj (World Rowing) pentru premiul de cel mai bun echipaj feminin al anului.
Sportivii români medaliați la Jocurile Olimpice de la Tokyo au fost decorați de președintele României, într-o ceremonie specială, în ziua în care un alt lot de sportivi a plecat spre Jocurile Paralimpice. Printre ei, și ministrul Tineretului și Sportului, Eduard Novak, care va concura pentru încă o urcare pe podium.
Gimnastul român Gabriel Burtănete (18 ani) a câștigat duminică titlul de campion european la sărituri-juniori, în cadrul Campionatului European de Gimanstică de la Mersin (Turcia), dedicat atât seniorilor, cât și juniorilor.
Canotorii juniori au reușit să urce pe podium la mondialele din Japonia. Florin Arteni Fântânariu şi Alexandru Gherasim au câştigat titlul la dublu rame, iar fetele din barca de 4 vâsle au urcat pe treapta a treia a podiumului.
Lotul olimpic al României, prezent la a XVI-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Geografie, a obţinut o remarcabilă serie de patru distincții: o medalie de aur, două medalii de argint și o medalie de bronz.
Alex Bologa continuă să impresioneze. Judokanul s-a întors din nou cu aur de la Campionatele Europene pentru nevăzători. Competiţia din Italia a fost o bună verificare pentru Alex, care visează la o medalie şi la Paralimpiada de la Tokyo.
Lotul olimpic al României, prezent la a XV-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Geografie a obţinut, continuând tradiția impusă în anii precedenți, rezultate excepționale: trei medalii de aur și o medalie de argint. Performanța a plasat România pe primul loc în clasamentul pe națiuni.
La a doua ediţie a Olimpiadei Europene de Informatică pentru Juniori (EJOI), elevii români au înregistrat un succes remarcabil: o medalie de aur, două medalii de argint şi o medalie de bronz, anunţă Ministerul Educaţiei.