Rezultate remarcabile pentru elevii români la International Advanced Tournament in Informatics (IATI): 6 medalii de aur și 2 de argint, la cea de-a 17-a ediție a competiției, desfășurată în perioada 15-17 aprilie 2026.
Sportiva română Ana Maria Bărbosu a obţinut medalia de argint la individual compus, sâmbătă, la cea de-a patra ediţie a RomGym Trophy la gimnastică artistică.
29 June 2024, 18:21 (actualizat 29 June 2024, 22:36)
Lotul olimpic al României, prezent la a XVI-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Geografie, a obţinut o remarcabilă serie de patru distincții: o medalie de aur, două medalii de argint și o medalie de bronz.
Lotul olimpic al României, prezent la a XV-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Geografie a obţinut, continuând tradiția impusă în anii precedenți, rezultate excepționale: trei medalii de aur și o medalie de argint. Performanța a plasat România pe primul loc în clasamentul pe națiuni.
Româncele Adriana Ailincăi și Maria Tivodariu au cucerit aurul în proba feminină de dublu rame, duminică, la Campionatele Mondiale de canotaj pentru juniori de la Trakai (Lituania), potrivit Agerpres.
Elevii români a u câștigat o medalie de argint, una de bronz și o mențiune, la Olimpiada Internațională de Biologie, care a avut loc în Anglia, în perioada 23 - 30 iulie.