Cinci medalii pentru canotorii români la Campionatele Europene Under 19 de la Kruszwica

FOTO: FR Canotaj/Bálint Czucz
26 May 2025, 10:28

Canotorii români au reușit să urce de cinci ori pe podium la Campionatele Europene Under 19 de la Kruszwica, Polonia.

Primele au cucerit titlul fetele din echipajul de dublu rame, compus din Teodora Lehaci și Denisa Mihaela Vasilica. A urmat apoi aurul băieților din barca de patru rame, cu Radu-Andrei Enescu, Daniel Vasile Chitic, Robert Ioan Muraru și Andrei Perdei în echipaj.

Medalia de argint a fost câștigată de Ana-Maria Bordanc, Mariana Cașu, Andreea-Nicoleta Pădureț, Francesca Iulia Stejar, Teodora Sandu, Jessica Popescu, Sava Elena Danci, Elena Maria Toma și Ștefania-Jakril Baicuși, componentele bărcii de 8+1. 

Cele două reușite de bronz le aparțin bărcilor de patru vâsle feminin, cu Ioana Gabriela Cristescu, Carolina Pănuță, Anca Andreea Culdiuc și Daria-Elena Maximiuc, respectiv celor din barca de patru rame feminin,Marina Ariana Balint, Alexandra Daria Crăciun, Sonia Teodora Bița și Angela Gabriela Cazacu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite