Toţi mecanicii de locomotivă din România vor fi evaluaţi în perioada următoare. E prima măsură anunțată, în exclusivitate pentru TVR, de reprezentanţii Ministerului Transporturilor, după accidentul feroviar din Teleorman. Oficialii admit însă că, pentru a face economii, trenurile din România nu mai circulă cu doi mecanici, ci doar cu unul singur.
Este în plină desfășurare ancheta după ciocnirea a două trenuri în apropiere de gara din Roșiori, în județul Teleorman. Investigația ar putea dura, însă, chiar și un an, a anunțat Ministerul Transporturilor. Datele preliminare arată că mecanicul trenului de călători ar fi vinovat de impact, din cauză că a ignorat semnalul roșu de oprire.