Maternitățile, în pandemie. Cadrele medicale de la Maternitatea Odobescu lucrează la foc continuu de nouă luni de zile

Pandemia de coronavirus a pus la grea încercare sistemul sanitar- nu doar spitalele pline de bolnavi infectați cu SARS-COV2, ci și unitățile sanitare în care au putut fi tratați pacienții non-COVID. La Timișoara, spre exemplu, una din cele două maternități de stat din oraș a devenit spital COVID așa că volumul de muncă al celei non-COVID s-a dublat.

Noi focare de infecție în spitale | Patru angajate ale Maternității din Timișoara au COVID-19. Nouă angajați ai Spitalului din Târgu-Jiu, infectați

Problema cadrelor medicale infectate este din ce în ce mai gravă. Din salvatori, medicii şi asistentele devin la rândul lor pacienţi. Din păcate, nu trece nici o zi fără să aflăm de alte cazuri de cadre medicale infectate. Un nou focar a apărut la o maternitate din Timișoara. Al doilea focar din Timiș este la o fabrică de automatizări și sisteme de control din Lugoj.

Ultima Oră

Cele mai citite