Maternitatea Odobescu din Timișoara, mutată într-o nouă clădire. Activitatea, reluată după o pauză de șapte luni

24 July 2025, 09:26

După 7 luni în care serviciile medicale au fost suspendate, de vineri, Clinica de Obstetrică și Neonatologie a Spitalului Municipal din Timișoara îşi va relua, în sfârşit, activitatea. Deşi Primăria a bătut palma cu proprietarul unei foste maternități private încă de la începutul anului, a fost nevoie de o serie de lucrări pentru ca Maternitatea Odobescu să poată funcţiona în condiţii de siguranţă optime.

După ce ani de zile au adus pe lume mii de bebeluși și le-au dat o șansă la viață unor copii care s-au născut prematur cu doar câteva sute de grame, pauza de șapte luni de zile a fost cruntă pentru medicii și asistentele de la Maternitatea Odobescu. Au așteptat cu mare nerăbdare reluarea activității.

Mihaela Țunescu, medic neonatolog: Ne vedem acum la lacrimi de bucurie. Mă aștept să fim ca pasărea Phoenix.

Clădirea în care s-a mutat Maternitatea “Odobescu” a fost o maternitate privată în trecut. Primăria Timișoara a bătut palma cu proprietarul clădirii încă din primăvara acestui an, însă a fost nevoie de o serie de lucrări pentru ca Clinica de Obstetrică și Neonatologie a Spitalului Municipal să poată funcționa în condiții optime.

Stela Iurciuc, manager, Spitalul Municipal Timişoara: S-a lucrat la bloc operator, s-a lucrat la încă o sursă de curent, pentru că sursa de curent era doar pe două căi și nouă ne trebuie trei, așa cum spune legislația. S-a întărit volumul de oxigen.

În noua clădire, Clinica de Obstetrică și Neonatologie a Spitalului Municipal are 102 paturi, dintre care 54 la neonatologie.

Gabriela Olariu, şef Clinica de Obstetrică şi Neonatologie: Am avut 70 de paturi. Din 15 paturi de terapie, avem 10 și din 18 paturi de prematuri, avem 10. Acesta e minimul ca să rămâi unitate de nivel trei.

Stela Iurciuc, manager, Spitalul Municipal Timişoara: Această structură de paturi este neadaptată de ani de zile și natalitatea a scăzut foarte mult.

Robert Lațcău, viceprimar, Primăria Timişoara: Pe termen mediu va rămâne aici, cu siguranță, și vom lua decizia după câțiva ani de inspectare a clădirii, dacă vom achiziționa această clădire, și în consecință ne vom menține în această zonă sau în funcție de experiența de utilizare, de nevoile pe care le avem, de calitatea serviciilor medicale, vom lua această decizie în câțiva ani de zile.

Primăria Timișoara plătește o chirie de 45.000 de euro pe lună pentru noul sediu al maternității “Odobescu”. După doi ani, dacă municipalitatea își dorește, poate cumpără clădirea.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă