Guvernul aprobă Planul de iarnă în domeniul energiei. Ciucă: Nu cred că cetăţenii trebuie să îşi facă probleme

Ordonanța privind compensările la curent și gaze a creat o oarecare rumoare pe piață energetică, dar protejează cetățenii, mai ales pe cei vulnerabili. A declarat președintele Klaus Iohannis, care a admis că unele companii au făcut profituri uriașe în criza energetică. Și premierul Nicolae Ciucă a dat asigurări ferme că, pentru cei nevoiași, utilitățile nu se vor scumpi. Oficialii români recomandă însă instituțiilor și oamenilor să economisească gaze și curent pe cât posibil. Declarația vine în contextul în care producătorii, traderii și furnizorii din energie protestează față de contribuția de solidaritate impusă de stat dar și față de alte reguli noi.

Companiile din domeniu sunt nemulțumite de măsurile pentru compensarea prețului la energie și gaze

Ordonanța Guvernului pentru compensarea prețului la energie și gaze nemulțumește companiile din domeniu. Producătorii, traderii și furnizorii de energie din România vor plăti o contribuție de solidaritate la stat din profitul lor. ANRE ar fi avertizat Guvernul că Romania riscă sancțiuni de la Bruxelles. Dar Ministrul Virgil Popescu susține că prevederile nu încalcă nicio regulă europeană. Ordonanța aduce schimbări importante și pentru consumatorii casnici, care sunt îndemnați la o reducere a consumului de curent. Noile reguli sunt deja în vigoare.

Ultima Oră

Cele mai citite