Mai multe persoane care au intrat în ţară pe jos, în ultimele zile, au reclamat că de la frontieră sunt preluate de autorităţile din Arad în autocare supraaglomerate, pentru a ajunge în carantină în judeţele de domiciliu. Prefectura Arad le-a cerut responsabililor să nu mai permită astfel de situaţii.
Sunt controale mai severe la toate frontierele, astfel încât în ultimele ore s-au format cozi, iar Vama Nădlac a fost blocată, timp de câteva ore. Sunt zeci de mașini cu români care vor să vină în țară. Toți ar trebui să intre imediat în carantină dacă se întorc din Italia sau alte zone de risc din Europa.