Lege la promulgare: Poliția Rutieră va ridica mașinile parcate pe trotuare

Trotuarele din București sunt sufocate de mașini parcate și, de multe ori, oamenii sunt nevoiți să circule pe carosabil. Polițiștii rutieri vor avea însă în curând obligația de a face ordine și de a ridica autoturismele care blochează spațiile destinate exclusiv pietonilor. Legea care le permite să facă acest lucru așteaptă să fie promulgată de președinte. Numai că atât șoferii, cât și pietonii se întreabă unde vor fi parcate mașinile. În Capitală este o lipsă acută de locuri de parcare.

De ce măsura ridicării mașinilor parcate pe trotuare este bună și ce ne mai trebuie pe lângă ea: transport public funcțional, parcări, răbdare și o comunitate educată

Poliţiştii rutieri vor putea, printr-o nouă lege, să ridice maşinile parcate pe trotuare. Deputaţii au adoptat o propunere legislativă în acest sens. Până acum, cei de la Rutieră puteau ridica doar maşinile parcate pe şosea. Iniţiatorul acestui proiect, deputatul USR Cătălin Drulă, a explicat că, astfel, autorităţile vin în sprijinul persoanelor cu dizabilităţi sau al persoanelor însoţite de copii mici, care sunt nevoite să meargă pe carosabil, pentru că trotuarele, de multe ori, sunt ocupate de maşini. Eduard Dumitrașcu, președintele Asociației Române pentru Smart City, a explicat, la TVR Info, de ce este de așteptat ca măsura să aibă efecte bune și de ce decizii în plus mai e nevoie.

Proiect în dezbatere publică: maşinile parcate neregulamentar pe marile bulevarde din Capitală, ridicate de primăriile de sector

Primăria Capitalei a lansat în dezbatere publică un proiect potrivit căruia maşinile parcate neregulamentar pe marile bulevarde, pe care le administrează, să fie ridicate de primăriile de sector care ar putea externaliza serviciul către companii private... Un lucru nu tocmai de dorit, spun specialiştii în administraţie publică. Există riscul să ne întoarcem la situaţia de acum câţiva ani, când, în Bucureşti, majoritatea banilor din încasări mergeau la privaţi şi nu la primării.

Fără rable și mașini parcate neregulamentar în sectorul 6 al Capitalei

În București, primarul Sectorul 6 le-a declarat război șoferilor care încalcă legea. Nu mai vrea să vadă mașini abandonate sau parcate neregulamentar. Avertizează că toate autovehiculele vor fi ridicate, fără nicio excepţie! Asta prevede un proiect lansat în dezbatere publică și care ar putea fi aprobat în următoarea sedinţă a consiliului local.

Poliţia locală poate dispune ridicarea mașinilor parcate neregulamentar. Legea, votată în Camera Deputaților

Poliţiştii locali au noi drepturi. Potrivit unei legi, aceştia vor putea dispune ridicarea maşinilor parcate neregulamentar. Aceeaşi lege le-a pregătit o surpriză şi persoaneleor care refuză să facă curăţenie în interiorul şi exteriorul locuinţelor. Primăria va putea interveni pentru a curăţa zona, cu mentiunea că nota de plată o va plăti proprietarul vinovat.

Mașinile abandonate vor fi ridicate după șase luni

Parlamentarii le-au pus gând rău proprietarilor care îşi abandonează maşinile. Noua lege adoptată în Parlament vine cu reguli mai dure. Un autoturism va fi considerat abandonat dacă zace pe străzi cel puţin şase luni şi nu un an cât era până acum. În plus, de acum înainte vor putea fi ridicate şi maşinile înmatriculate în străinătate, dar care au fost "uitate" pe străzi de proprietarii lor.

Angajaţi bătuţi în parcare. Agresorul este un şofer din Ploieşti care parcase pe un loc pentru persoane cu dizabilităţi

A greșit încălcând legea însă a considerat că pumnul îl va răzbuna. Vorbim despre un șofer care i-a luat la bătaie pe doi angajați ai Societăţii de Gospodărire Urbană Ploiești. Scenele violente s-au petrecut chiar în centrul orașului.Șoferul recalcitrant își parcase mașina pe locul rezervat persoanelor cu handicap și a sărit la bătaie când a văzut cât are de plată pentru deblocare. Angajații spun că se confruntă des cu agresivitatea celor sancționați.

Salvați de telefon.O regulă care te poate scăpa de ridicarea mașinii parcate ilegal.În Capitală, mașinile vor fi ridicate doar în sectorul 4

O ştire importantă pentru şoferi! Atenţie la apelurile primite de la un număr necunoscut! Dacă răspundeți, aveţi şanse să scăpaţi de ridicarea maşinii parcate ilegal. Aşa că ar fi bine să lăsaţi numărul de telefon pe parbriz. Sistemul, aplicat deja în unele oraşe din ţară, intră în vigoare în câteva zile şi în sectorul 4 din Capitală.

Ultima Oră

Cele mai citite