Preţurile resursei de lemn se menţin în România la un nivel cu 30% - 40% mai mari faţă de tarifele aceloraşi sortimente în alte ţări europene, efect al crizei artificiale de resursă creată în toamna anului trecut pe segmentul lemnului de foc, susţine Asociaţia Industriei Lemnului - Prolemn.
Lemnele de foc s-au scumpit și sunt greu de găsit. Criza a apărut în urma unui act normativ care obligă Romsilva să vândă populației doar 15 la sută din cantitatea de lemn strânsă din păduri. Situația ar putea reveni la normal anul viitor. Până atunci însă, românii din sud se încălzesc cu lemne aduse din Bulgaria.