Masa la restaurant va deveni un lux, avertizează cei din HoReCa, dacă Guvernul va crește TVA-ul de la 9 - 19%

Din toamnă, ieşirile cu prietenii în oraş vor fi mai scumpe, asta dacă Guvernul decide creşterea TVA-ului de la 9 la 19% în HoReCa. Măsura este văzută de decidenţi ca una dintre soluţiile care să acopere gaura de la bugetul de stat, care a depăşit 37 de miliarde de lei. Industria ospitalităţii spune că efectul va fi invers: românii vor mânca tot mai rar în oraş, iar patronii de restaurante, cafenele şi baruri vor fi nevoiţi să concedieze o parte din angajați.

Studiu: Peste 80 la sută dintre români au mâncat la restaurant în ultimele 6 luni

Creșterile de salarii din ultimii ani au scos în oraș din ce în ce mai mulți români. Potrivit unui studiu, în ultimele 6 luni, peste 80 la sută dintre români au luat masa măcar o dată la restaurant. Au ales să meargă la cele cu specific românesc. Întrebați însă ce au ales din meniul românesc, au răspuns: pizza sau paste.

Ultima Oră

Cele mai citite