Marinarul român de pe nava sechestrată într-un port din Yemen este în stare bună, reiese dintr-o filmare postată pe internet. Membrii echipajului nu au voie să-și contacteze familiile

Marinarul român, răpit în Marea Roșie de gruparea teroristă houthi, este viu, nevătămat și într-o stare bună. Asta reiese dintr-o filmare publicată pe internet, în care se vede întregul echipaj, la bordul navei, capturat și aflat acum într-un port din Yemen. Toți membrii sunt în regulă, au hrană și resurse la dispoziție. Totuși, sunt sechestrati pe navă, nu își pot contacta familiile și nu pot pleca. Autoritățile române continuă să facă eforturi ca marinarul român să fie adus în țară cât mai curând. Atenție, sunt imagini și informații care vă pot afecta emoțional!

Șapte state sunt implicate în salvarea marinarilor răpiți pe coasta Nigeriei, printre care și un român. A început identificarea piraților care i-au răpit

Numele marinarului român răpit de 48 de ore împreună cu 11 colegi de la bordul unei nave elvețiene nu poate fi dezvăluit de autoritățile de la noi. Acestea, alături de țările din care provin ceilalți navigatori, au început însă procedura de identificare a piraților care îi țin ostatici pe coasta Nigeriei. Elveţia a activat celula de criză şi se aşteaptă ca răpitorii să ceară rascumparare. Potrivit primelor date, starea ostaticilor este bună.

Ultima Oră

Cele mai citite