Povestea Mariei, care a fost arsă pe 105% din corp și trăiește, după o operație complexă de transplant de piele obținută cu aparatul numit dermatom

Dumnezeu face minuni! O spun medicii care au văzut cu ochii lor imposibilul: o fată arsă pe toată suprafaţa corpului trăieşte şi e bine, după aproape doi ani de când a fost incendiată! Chirurgii de la Spitalul Grigore Alexandrescu au găsit soluţii incredibile şi au salvat-o. De aproape 5 ani, România a rămas fără bancă de piele. Medicii fac din nou apel pentru finanţarea proiectelor de care depinde viaţa celor cu arsuri mai mari.

Familiile celor două persoane rănite grav după explozia de la Petromidia insistă ca victimele să fie transferate în străinătate pentru tratament. Angajatorul va achita cheltuielile

Cei doi angajaţi cu arsuri grave după explozia de pe platforma Petromidia vor fi transferați în străinătate. Oficialii Ministerului Sănătăţii susţin că pot fi trataţi şi la Spitalul Floreasca, unde sunt de vineri, imediat după deflagraţie, dar familiile celor doi nu au avut încredere, chiar dacă s-au făcut câteva schimbări după tragedia din Colectiv. Reamintim, la rafinărie, o persoană a murit și 5 au fost rănite. Cauza şi vinovaţii fac obiectul unui dosar penal.

Bărbatul cu arsuri transferat în Belgia a murit din cauza unui șoc septic. Medicul care l-a tratat spune că a fost prost îngrijit în România

Sfârşit tragic pentru bărbatul ars, transferat în Belgia după ce a trecut prin 3 spitale din ţară. Un şoc septic l-a răpus. Omul a ajuns acolo cu bacterii rezistente şi la cele mai tari antibiotice. Medicul din Belgia care a luptat, mai bine de două săptămâni, să-l salveze spune că a fost îngrijit prost în România. Ministrul Sănătăţii a trimis Corpul de Control la spitalele unde a ajuns pacientul înainte de transfer.

Avionul care transporta în Belgia un pacient cu arsuri grave s-a defectat și s-a întors din drum. Pacientul a fost dus la Spitalul Floreasca

Avionul care urma să ducă în Belgia un pacient din Constanța cu arsuri grave s-a întors din drum, din cauza unor defecţiuni la instalaţia de presurizare. Funcţionarea necorespunzătoare a fost observată după ce a plecat de la Timişoara, unde a alimentat. Până la reprogramarea zborului, pacientul a fost transportat la Bucureşti, fiind internat la Spitalul Floreasca.

Ultima Oră

Cele mai citite