Iohannis: Nu cred că se va face rotația în timpul unor negocieri. Vom vedea dacă vom reuși să începem procedura mâine sau peste câteva zile, (...) dacă acum, imediat, sau peste o săptămână, două, se face rotația

Președintele Klaus Iohannis a lansat joi după-amiază ipoteza amânării rotativei guvernamentale până după ce se încheie greva profesorilor. "Fiind astăzi joi și greva încă neîncheiată, vom vedea dacă vom reuși să începem procedura mâine sau peste câteva zile, dar nu asta este important, dacă acum, imediat, sau peste o săptămână, două, se face rotația, important este să avem o procedură clară, să știm cum va funcționa coaliția și să avem un guvern care garantează stabilitatea guvernării și stabilitatea României", a declarat Klaus Iohannis.

Vineri demisie, sâmbătă consultări. Variante pentru Cabinetul Ciolacu. Ce miniștri și-ar putea păstra portofoliile

Premierul Nicoale Ciucă va demisiona vineri, pentru a declanșa rotativa care să îl aducă în fruntea guvernului pe Marcel Ciolacu. Președintele Klaus Iohannis a anunțat că lucrurile se vor desfășura rapid și că pe 30 mai noul guvern poate fi deja instalat. Deocamdată nu e foarte clar dacă UDMR va rămâne la guvernare, și nici dacă Nicolae Ciucă va prelua un post de vicepremier ori va ajunge președinte al Senatului.

Klaus Iohannis: Calendarul rocadei ar putea fi respectat. În varianta optimală, procedura s-ar putea încheia pe 30 mai (...) Numai de instabilitate și de certuri politice nu avem nevoie

Președintele României confirmă că a discutat cu liderii PNL despre rocada de la conducerea Guvernului. În plus, le-a cerut să trateze negocierile cu seriozitate pentru  ca stabilitatea în România să poată fi păstrată. Klaus Iohannis crede că rocada premierilor poate fi făcută după calendarul discutat inițial astfel încât la 1 iunie să avem un nou guvern cu prim ministru social-democrat.

Premierul Nicolae Ciucă: Vineri este ziua în care, conform calendarului, îmi voi depune mandatul. Există fie varianta Protocolului, fie negocieri și reasumare de ministere

Începe numărătoarea inversă până în momentul în care Nicolae Ciucă își va depune mandatul. Vineri va face acest lucru, dar sunt mari semne de întrebare cu privire la ce se va întâmpla, pentru că greva care ţine rotativa blocată va continua. După ce Marcel Ciolacu va fi desemnat de șeful statului pentru funcția de premier, vor fi reluate discuţiile pentru a vedea cum va arăta viitorul guvern, câte ministere vor fi și dacă UDMR va mai face parte din viitorul executiv. Premierul Ciucă a anunțat azi că există "fie varianta Protocolului, fie negocieri și reasumare de ministere la nivelul fiecărui partid din coaliție".

Discuțiile pentru noul Guvern, în impas din cauza grevei din Educație. Gorghiu: Tranziţia rapidă este foarte importantă

Nu se știe dacă vor fi reluate negocierile pentru formarea noului Guvern, pentru că PSD spune că prioritare sunt greva din Educație, rezolvarea problemelor profesorilor, precum și problema pensiilor speciale. Marcel Ciolacu a cerut o suspendare a negocierilor privind rotativa. PNL spune că vrea să respecte protocolul care prevede ca până pe 1 iunie să existe un nou premier și care împarte ministerele.

Ultima Oră

Cele mai citite