Un număr record de norvegieni foarte bogați abandonează țara în favoarea țărilor cu impozite reduse, după ce guvernul de centru-stânga a majorat impozitul pe avere la 1,1%, potrivit The Guardian.
Impozitul pe locuințe s-ar putea dubla începând cu anul viitor. Vești proaste îi așteaptă și pe proprietarii de alte imobile decât cele de reședință, dacă noul proiect de Cod al finanțelor publice locale va schimba regimul actual de impozitare în domeniu prin introducerea unei cote unice.