Măsura şomajului tehnic de 15 zile pentru angajaţii din sectorul bugetar se va aplica doar pe perioada stării de urgenţă, aceştia urmând să primească 75% din salariul mediu brut, fără alte sporuri, a declarat joi seara, în direct la TVR1, premierul Ludovic Orban. Orban a arătat că epidemia a condus la digitalizarea României, lucru ce va face să dispară posturi din sistemul de stat.
Prim-ministrul Ludovic Orban a cerut joi Guvernului să analizeze proiectul de ordonanţă de urgenţă care prevede că bugetarii vor lucra, pe rând, câte o jumătate de lună, urmând ca în cealaltă jumătate de lună să se afle într-o formă echivalentă şomajului tehnic.