Să fii proprietar de locuință, un lux tot mai greu de permis în România

Să fii proprietar în România va deveni un lux pe care tot mai puţine persoane şi-l vor putea permite. Pe piaţă oferta scade, dacă vorbim de locuințe noi. Anul trecut s-au construit cele mai puţine locuinţe din ultimii trei ani, iar dezvoltatorii spun că trendul se va menţine pentru ca s-au eliberat putine autorizaţii pentru zone rezidenţiale.

România, țara cu cei mai mulți proprietari, dar cu cele mai mici case din UE

România este ţara cu cei mai mulţi proprietari de locuinţe la nivelul Uniunii Europene şi în acelaşi timp avem cele mai mici case, comparativ cu celelalte state din blocul comunitar. Numai creşterea ratelor din ultimul an a mai temperat apetitul românilor de a-şi cumpăra o casă, dar experţii în imobiliare spun că această tendinţă nu va dura prea mult.

România are cei mai mulți proprietari de locuinţe din UE, dar şi cele mai mici case comparativ cu alte state din blocul comunitar

România este ţara cu cei mai mulţi proprietari de locuinţe la nivelul Uniunii Europene şi în acelaşi timp avem cele mai mici case comparativ cu celelalte state din blocul comunitar. Numai creşterea ratelor din ultimul an a mai temperat apetitul românilor de a-şi cumpăra o casă, dar experţii în imobiliare spun că această tendinţă nu va dura prea mult. A avea propria locuinţă înseamnă pentru români o investiţie care nu se devaloriează în timp.

Locuințele devin tot mai scumpe, deși cererea este în scădere. Faţă de anul trecut preţurile locuințelor au crescut, în medie, cu aproape 10 procente

Într-un singur an, locuinţele s-au scumpit, în medie, cu aproape 10%, iar preţurile vor continuă să urce şi la anul, de când va intră în vigoare creşterea TVA-ului. Un avans peste medie s-a înregistrat la Constanţa, unde metrul pătrat al unui apartament a ajuns să coste aproape la fel ca în Bucureşti. Cererea este însă în scădere pentru că mulți români se sperie de ideea unui împrumut la bancă.

Mulți tineri dar și familii cu copii preferă să stea cu chirie sau cu părinţii, în loc să plătească rate ca să devină proprietarii unei locuințe

În România pare să se răstoarne trendul din ultimii 30 de ani. E prima dată după 15 ani când numărul celor care au luat un credit pentru locuinţă s-a menţinut constant, iar piaţa imobiliară de la noi din ţară bate pasul pe loc. Vestea proastă pentru toți este că preţurile apartamentelor şi al caselor, dar şi chiriile vor creşte în perioada următoare, spun analiștii, pentru că oferta este tot mai mică, iar cererea rămâne ridicată.

Ultima Oră

Cele mai citite