Sorina Pintea a părăsit pentru a doua oară arestul și a ajuns la Policlinica MAI din Capitală. Fostul ministru al Sănătății s-a simțit rău și marți, așa că i-a fost aprobat din nou transferul, pentru investigații de specialitate. Ea a fost consultată de medici timp de mai bine de o oră, după care s-a întors în arestul central.
Preşedintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a anunțat că la şedinţa informală de marţi cu preşedinţii organizaţiilor de partid va fi discutat cazul Sorinei Pintea şi va fi luată o decizie privind abordarea partidului în astfel de situaţii.