Leii salvați din Ucraina și adăpostiți temporar la Grădina Zoologică din Tîrgu Mureș încep o nouă viață în Statele Unite ale Americii. Felinele au început deja călătoria spre rezervația de 500 de hectare din statul american Colorado. Operațiunea de transfer a fost destul de complicată. Cele 9 feline au fost separate și tranchilizate de veterinari.