”Jurnaliștii sunt adevărații eroi ai acestei lumi. Libertatea este un lucru atât de mare!”. Orhan Pamuk, laureat al premiului Nobel, a primit titlul de Doctor Honoris Causa al Universității de Vest din Timișoara

Orhan Pamuk s-a aflat pe 3 și 4 aprilie la Timișoara, în Capitala Europeană a Culturii, invitat de Universitatea de Vest să deschidă seria Nobel@UVT. În prima zi a conferențiat, avându-l ca partener principal de dialog pe scriitorul Radu Paraschivescu, iar în dimineața următoare a îmbrăcat roba de gală a familiei academice, la finalul ceremoniei de decernare a titlului de Doctor Honoris Causa Litterarum Humaniorum a UVT.

Ultima Oră

Cele mai citite