Fostul procuror șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, a făcut o plângere la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) în luna decembrie 2018, prin care sesizează că i-au fost încălcate mai multe drepturi atunci când a fost revocată din funcție, a confirmat Parchetul General, pentru Stirile TVR.