Nu există altă variantă de rezervă pentru ieşirea din actuala pandemie decât vaccinarea în masă a populaţiei. De succesul acestei campanii depind şi ridicarea cât mai rapidă a restricţiilor şi a stării de alertă, a subliniat, vineri dimineață, preşedintele Klaus Iohannis. Șeful statului a îndemnat populația să meargă să se vaccineze.
De la Vila Lac până la Palatul Cotroceni, în 40 de minute. Atât a făcut președintele Klaus Iohannis astăzi până la locul de muncă, pentru a-i încuraja pe români să utilizeze transportul alternativ pentru deplasare. Este și un răspuns la campania Vinerea Verde, lansată de mai bine de o lună de Ministerul Mediului. În condițiile actuale de trafic aglomerat și de poluare cauzate inclusiv de transportul cu maşinile personale în marile oraşe, președintele consideră că e mai sănătos, dar și eficient să mergem cu bicicleta ori pe jos.