Întărirea flancului estic al Alianţei este în continuare o prioritate. Declaraţia a fost făcută de preşedintele Klaus Iohannis, după întâlnirea cu secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg. Cei doi au discutat la Cotroceni despre transformarea NATO și creşterea cheltuielilor pentru Apărare. Jens Stoltenberg a venit la Bucureşti miercuri seară, când a participat la o cină de lucru cu miniştrii Apărării din UE. StirileTVR.ro au urmărit declarațiile, pe care le regăsiți în secțiunea VIDEO a acestui articol.
Președintele Klaus Iohannis l-a primit la Palatul Cotroceni, pe secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg. Discuțiile vizează viitorul summit al Alianței Nord-Atlantice și Flancul Estic.