klaus iohannis bicicletă
De la Vila Lac până la Palatul Cotroceni, în 40 de minute. Atât a făcut președintele Klaus Iohannis astăzi până la locul de muncă, pentru a-i încuraja pe români să utilizeze transportul alternativ pentru deplasare. Este și un răspuns la campania Vinerea Verde, lansată de mai bine de o lună de Ministerul Mediului. În condițiile actuale de trafic aglomerat și de poluare cauzate inclusiv de transportul cu maşinile personale în marile oraşe, președintele consideră că e mai sănătos, dar și eficient să mergem cu bicicleta ori pe jos.
La câteva zile după ce s-a plimbat prin parcul Herăstrău cu bicicleta, președintele Klaus Iohannis a mers azi la serviciu tot pe două roți
Klaus Iohannis nu se mai desparte de bicicletă. După plimbarea prin Herăstrau, președintele a ales să meargă și la serviciu, tot pe două roți. Pentru mulți a fost o surpriză întâlnirea cu șeful statului, dar apropiații știu că este un împătimit al sporturilor. Iohannis a fost surprins în drumeții pe munte, la schi, dar și pe terenul de tenis.

