Coreea de Nord acuză SUA că i-au 'declarat război' şi ameninţă că va doborî bombardiere americane. Casa Albă neagă acuzațiile

Şeful diplomaţiei nord-coreene, Ri Yong-Ho, a subliniat luni, la New York, că preşedintele american Donald Trump a 'declarat război' ţării sale şi că Phenianul îşi rezervă dreptul de a lua contramăsuri, inclusiv prin doborârea de bombardiere strategice americane chiar dacă acestea nu se află în spaţiul aerian nord-coreean, relatează Reuters şi AFP, preluate de Agerpres.

Cresc tensiunile dintre Coreea de Nord și SUA

Tensiunile diplomatice şi militare între Statele Unite şi Coreea de Nord escaladează. Avioane americane s-au apropiat mai mult ca niciodată în acest secol de peninsula nord-coreeană. Iar de la tribuna ONU, ministrul de externe de la Phenian consideră inevitabil ca rachetele lor să lovească Statele Unite.

Amenințări fără precedent între Statele Unite și Coreea de Nord

Schimb de replici fără precedent între Coreea de Nord şi Statele Unite: liderul de la Phenian îl numeşte deranjat mintal şi senil pe omologul său Donald Trump. Acesta a anunţat noi sancţiuni unilaterale pentru statul comunist, la două săptămâni după ce Consiliul de Securitate ONU a adoptat măsuri similare. După anunţul preşedintelui american, ministrul de externe al Coreei de Nord a declarat, la New York, că ţara sa va face în Pacific cel mai mare test al unei bombe cu hidrogen văzut vreodată.

Coreea de Nord, aproape de momentul în care va deține arma nucleară

Liderul de la Phenian afirmă că ţara sa este aproape de momentul în care va deţine arma nucleară. "Scopul final e să stabilim un echilibru de forţe cu SUA", a declarat Kim Jong Un. "Vom face în aşa fel încât liderii americani să nu mai îndrăznească să vorbească despre o opţiune militară împotriva Coreei de Nord", a mai spus el.

Ultima Oră

Cele mai citite