Summit fără acord dar cu o declarație istorică a liderului nord-coreean Kim Jong Un: "Dacă nu aș fi pregătit pentru denuclearizare, nu m-aș afla aici"

Summit fără acord la Hanoi. A doua întâlnire Trump-Kim, nu s-a finalizat așa cum sperau cei doi lideri, care au avut viziuni diferite pe subiectele spinoase. După prima zi, lucrurile păreau că intră pe un făgaș pozitiv. Liderul nord-coreean a surprins prin declarația să "Dacă nu aș fi pregătit pentru de-nuclearizare, nu m-aș afla aici".

Donald Trump și Kim Jong-Un s-au întâlnit la Hanoi, în Vietnam. Este al doilea summit SUA-Coreea de Nord în decurs de 8 luni

Donald Trump și Kim Jong-Un au luat cina împreună la Hanoi, în Vietnam, acolo unde are loc al doilea dialog la nivel înalt americano-nord-coreean. Astăzi au avut o primă rundă de convorbiri, tete a tete, apoi au mers la dineu împreună, însoțiți de consilieri. Momentele-cheie sunt joi, când cei doi lideri au discuții extinse și vor semna o declarație comună, despre care se fac nenumărate speculații.

Papa Francisc a fost invitat în Coreea de Nord

Invitația vine din partea lui Kim Jong Un și a fost transmisă Suveranului Pontif de președintele Coreei de Sud, care este catolic și a fost primit la Vatican, într-o audiență care a durat 35 de minute.

Ultima Oră

Cele mai citite