Jurnaliști, platforme de informare, partide și politicieni, pe ”lista neagră” a CSM. Demersul a stârnit critici

Magistraţi, politicieni, jurnalişti şi organizaţii neguvernamentale reacţionează dur după ce Secţia pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii a adoptat un raport în care susţine că apără independenţa Justiţiei în faţa unui atac fără precedent în istoria post-revoluţionară a României. CSM nominalizează politicieni precum premierul Ilie Bolojan sau liderul USR Dominic Fritz, publicaţiie Recorder si G4media.ro, organizaţiile Declic sau Corupţia Ucide pe care îi acuză că ar fi pus în practică o campanie de denigrare şi decredibilizare a Justiţiei.

Declic: CSM a creat un derapaj grav prin întocmirea de ”liste negre” cu jurnalişti şi organizaţii civice

Comunitatea Declic acuză Consiliul Superior al Magistraturii că a creat "un derapaj grav" prin întocmirea unor "liste negre" cu jurnalişti şi organizaţii civice care critică problemele din Justiţie şi anunţă că va continua procesul în instanţă prin care contestă numirea Liei Savonea în funcţia de preşedintă a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, pe care o califică drept "ilegală".

Guvernul, obligat să plătească magistraților restanțele salariale

Curtea de Apel București obligă Guvernul să plătească magistraților toate restanțele salariale eșalonate pentru anul 2026. În martie, Coaliția a tăiat un miliard de lei de la magistrați și a trnsferat banii pentru pachetul de solidaritate socială. Magistrații au câștigat acum în primă instanță procesul intentat guvernului.

Ultima Oră

Cele mai citite