Thailanda va fi adversara României în turneul preolimpic de handbal feminin din Muntenegru, alături de echipa gazdă, Muntenegru, şi Norvegia, a anunţat, luni, Federaţia Internaţională de Handbal.
Drăgulescu, Muntean, Băţagă, Cotuna, Modoianu şi Marc sunt gimnaştii aleşi de Urzică pentru mondialele de la Stuttgart. Gimnaştii români vor concura în calificări pe 7 octombrie, în direct la TVR.
Cu fix un an înaintea începerii Jocurilor Olimpice de la Tokyo, Mihai Covaliu, preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, a declarat, conform unui comunicat Agerpres, că îşi doreşte ca delegaţia României să câştige cel puţin zece medalii.
Echipa feminină a României a fost învinsă de Germania cu 3-0, sâmbătă, în finala turneului de tenis de masă din cadrul Jocurilor Europene de la Minsk. Bernadette Szocs, Elizabeta Samara şi Daniela Dodean au obţinut medaliile de argint. Echipa Germaniei a reuşit calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo.