Iohannis: E necesară o prezenţă sporită a NATO în Marea Neagră. Scholz: Este bine să avem un partener alături de Germania pe care ne putem baza

Germania se află ferm de partea României, inclusiv în susţinerea pentru aderarea, în acest an, la spaţiul Schengen. Este mesajul cancelarului Olaf Scholz în timpul primei vizite la Bucureşti de la preluarea mandatului. Scholz a fost primit de preşedintele României, de premier şi de şeful Camerei Deputaţilor. Oficialii români au subliniat locul şi rolul ţării noastre în actualul context geopolitic, de garant al securităţii la frontiera externă a Uniunii Europene şi NATO.

Cancelarul Olaf Scholz, primit de premierul Ciucă la Palatul Victoria. Cei doi demnitari au confirmat importanța continuării procesului de extindere a Uniunii Europene

Prim-ministrul Nicolae Ciucă a avut o întrevedere, luni, cu cancelarul federal Olaf Scholz, aflat în vizită oficială în România, în cadrul dialogului subliniindu-se angajamentul pentru intensificarea relaţiei substanţiale româno - germane într-un cadru structurat, menit să ofere vizibilitate mai amplă relaţiei bilaterale şi proiectelor strategice de cooperare sectorială.

Ultima Oră

Cele mai citite