Ministerul Sănătății a publicat, vineri dimineață, raportul Comisiei pentru verificarea modului de raportare a deceselor COVID-19. Ministrul Sănătății, Ioana Mihăilă, a prezentat joi, într-o conferință de presă, date din raport.
Sunt din ce în ce mai puține cazuri de COVID-19, iar spitalele suport din Capitală și din țară încep reorganizarea circuitelor pentru a putea trata și alți pacienți. Ministrul Sănătății a cerut ca perioada de răgaz în care ne aflăm și în care numărul de infectări este scăzut să fie folosită pentru reorganizare.
Dezastru la concursul pentru ocuparea posturilor de directori ai Caselor Județene de Sănătate. Doar 5 dintre cei 33 de candidați au promovat examenul. Asta în condițiile în care, o parte dintre concurenții care au picat sunt directori interimari.
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a declarat miercuri seară, în direct la TVR1, că au fost descoperite erori de raportare în aplicaţia CoronaForms în cazul a aproximativ 1.000 de pacienţi cu COVID-19 decedaţi, potrivit raportului preliminar primit de la comisia care analizează diferenţele de raportare a deceselor cauzate de noul coronavirus.
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a fost miercuri seara invitată la Tema Zilei, la Telejurnalul de la ora 20.00. Este primul interviu acordat de la instalarea în funcție, pe 21 aprilie.
Guvernul a aprobat astăzi modificarea Ordonanței de Urgență 3/2021, astfel încât suma pentru medicii de familie implicaţi în procesul de vaccinare împotriva COVID-19 să fie majorată de la 30 de lei pe serviciu la 40 de lei pe inoculare.
Scade numărul pacienților internați la Terapie Intensivă, iar asta se vede și în numărul de paturi libere în aceste unități. Situația este mai bună decât în zilele trecute, recunoaște Ministrul Sănătății care spune că în acest moment numărul de infectări raportat zilnic respectă realitatea.
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a semnat un ordin pentru aprobarea protocolului de medicină fizică şi de reabilitare post-COVID-19, care are ca scop ameliorarea stării fizice a pacienţilor care au fost infectaţi cu noul coronavirus, precum şi "creşterea capacităţii acestora de a se întoarce la o viaţă de calitate".