20 de localități inundate în Teleorman. Se circulă normal între Drăgăneşti Vlaşca şi Videle

În Teleorman apele sunt în retragere, însă 20 de localităţi sunt încă afectate de inundaţii. În cea mai grea situaţie se află comuna Drăgăneşti Vlaşca, unde pompierii scot apă din gospodării după ce râul din apropiere s-a revărsat în urma ploilor abundente. Restricţiile de circulaţie pe DN 503 au fost ridicate, dar în centrul localităţii se circulă cu prudenţă din cauza apelor care încă mai acoperă carosabilul.

Apele au ieșit din matcă! Este alertă de inundații în sudul țării, în urma topirii bruște a zăpezii

E alertă de inudații în sudul țării, în urma topirii bruşte a zăpezii. 19 localități din județele Dolj, Giurgiu, Olt, Teleorman, Vâlcea și Prahova sunt afectate. Apa a intrat în mai multe gospodării si mai multe drumuri sunt inundate, așa că autoritățile se gândesc chiar să închidă circulația. Potrivit hidrologilor, inundațiile s-ar putea agrava până vineri.

56 de localități din 12 județe și Capitala, afectate de inundații

În sudul şi centrul ţării au cazut cantități impresionante de apă. S-au inundat case, curți, subsoluri, copacii au fost doborăți de vânt și au căzut peste mașini. Două persoane au fost evacuate și mai multe animale au fost scoase din apă. La toate acestea au pus umărul forțele de intervenție ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență.

Ultima Oră

Cele mai citite