Tragedia prin care trece o familie scoate din nou la iveală traumele suferite de elevi dar și lipsa psihologilor școlari din învățământul românesc. La Năvodari, un băiat de 15 ani și-a pus capăt zilelor, supărat că, în ultima perioadă, luase note mici. Vă avertizăm: urmează informații cu impact emoțional!
Majoritatea universităţilor din țară au optat pentru scenarii mixte sau exclusiv online, iar elevii din aproape 8.000 de şcoli fac cursuri în scenariile galben şi roşu. Psihologul Bianca Brânduşa spune că lipsa socializării îi poate împinge pe copii şi tineri chiar și la gesturi extreme.