Reguli noi pentru vizitele aparținătorilor în spitale. Informațiile despre starea pacientului, comunicate telefonic doar în baza unui cod atribuit la internare. Durata vizitei, maxim 30 de minute

Minimum 4 ore, de luni până vineri, şi 6 ore, la sfârșit de săptămână. Așa vor putea intra în spitale rudele pacienților. Iar aparținătorii vor putea să afle informații despre rudele bolnave - la telefon, cu ajutorul unui cod unic. Vizitele vor dura cel mult 30 de minute, iar când vor intra în spitale, aparținătorii vor trebui să poarte echipamente de protecție.

Ușoară scădere a cazurilor de COVID, dar creștere a spitalizărilor, miercuri: 3.777 de noi infectări și 1.442 de pacienți internați

În ultimele 24 de ore, a scăzut numărul de cazuri noi de infectare cu coronavirus, dar a crescut numărul spitalizărilor: sunt 3.777 de noi infectări și 1.442 de pacienți internați în spitale, a anunțat miercuri Ministerul Sănătății. Și numărul deceselor raportate în 24 de ore a scăzut: patru oameni și-au pierdut viața. Toți pacienții aveau comorbidități.

Coronavirus. Număr record de internări în spitalele din SUA

Un număr record de peste 114.200 de persoane sunt în prezent internate în spitalele din Statele Unite din cauza maladiei COVID-19 în contextul unei creşteri îngrijorătoare a cazurilor de infectare cu noul coronavirus, potrivit datelor transmise de COVID Tracking Project, informează vineri DPA.

DSP București a uitat să îi comunice unui bucureștean că are COVID-19 și să îl interneze

DSP-urile sunt depășite de numărul mare de solicitări și le răspund foarte greu bolnavilor cu COVID-19 sau suspecților. Este concluzia Asociației Colegiului Pacienților care susține că a primit sute de sesizări. Reprezentanții Guvernului recunosc că există probleme și spun că, de azi, au detașat zeci de medici și asistenți care să ajute Direcțiile de Sănătate Publică. DSP București a pierdut azi 4 epidemiologi. Au spus că au mult de muncă și au demisionat.

Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș din Timișoara începe să revină la normalitate. În Secția de Pneumologie se pot interna din nou pacienţi non-Covid

După mai bine de trei luni în care a reprezentat salvarea pacienților infectați cu Covid-19, Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș din Timișoara începe să revină la normalitate. În Secția de Pneumologie se pot interna din nou pacienţi care nu sunt infectaţi cu noul coronavirus. Toate saloanele au fost dezinfectate, iar zece bolnavi sunt deja sub tratament.

Ultima Oră

Cele mai citite