A plouat torențial în Capitală, unde meteorologii au emis vineri seara o avertizare imediată cod portocaliu de averse, vânt și descărcări electrice. Mai multe străzi şi bulevarde au fost inundate. Avertizarea a fost valabilă până la ora 19.00, iar bucureștenii au fost anunțați printr-un mesaj RO Alert.
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis miercuri o informare de ploi moderate cantitativ şi intensificări ale vântului valabilă până joi la prânz în majoritatea regiunilor.
Vremea intră într-un proces de răcire ce se va resimți treptat în toate regiunile, informează Administrația Națională de Meteorologie. După câteva zile de primăvară autentică, valorile termice se vor situa în jurul celor normale pentru final de februarie.
ANM a emis, marți, o nouă informare meteo de vremea rea, în vigoare până joi seara. Miercuri, 30 de județe vor intra sub alerte cod galben de viscol. La munte vântul va ajunge să sufle cu viteze de peste 110 - 120 km/h și va ninge.
E iarnă în toată regula în nordul ţării. Mai multe accidente au avut loc în Maramureş din cauza șoselelor alunecoase. Iar în Bistrița Năsăud sunt blocaje pe șoselele acoperite cu zăpadă și gheață, mai ales din cauza șoferilor care nu și-au echipat corespunzător mașinile.
Meteorologii au actualizat prognoza specială pentru Capitală, preconizând ploi torențiale, vijelii și posibil grindină în a doua parte a zilei de vineri și în cursul nopții. Vremea rămâne instabilă și sâmbătă și duminică. Este în vigoare un cod portocaliu până sâmbătă dimineață.
Aşadar vă spuneam, 36 de grade ne aşteaptă în Capitală, însă vor fi temperaturi extrem de ridicate şi în alte regiuni ale ţării. Şi, aşa cum ne-am obişnuit, după caniculă vin furtunile, ploile, grindina.
Meteorologii anunţă ploi şi instabilitate atmosferică începând de luni, de la ora 16.00 şi până miercuri la ora 8.00, la început în vestul ţării, după care se vor extinde pe întreg teritoriul.