inspecție tehnică mașini
Anul Nou aduce reguli noi atât pentru mașini cât și pentru șoferi. De la 1 ianuarie, mașinile mai vechi de 12 ani vor ajunge la verificarea tehnică mai des, adică o dată pe an. Noutatea este că inginerii ITP vor putea trece cu vederea defecțiunile minore. În ceea ce-i privește pe șoferi, cardiacii și diabeticii ar putea să-și reînnoiască sau să își obțină permisul numai dacă vor primi avizul medicului de specialitate.

