înmatriculare autovehicule
Înmatricularea autovehiculelor se va face mai ușor, după ce Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) a simplificat procedura. Astfel, anumite documente vor fi eliberate online, iar dealerii auto vor putea înmatricula mașini în numele clienților.
Ministrul de Interne: Procedura de înmatriculare auto va fi simplificată. Cetățenii nu vor mai sta la cozi
Procedura de înmatriculare a vehiculelor va fi simplificată astfel încât cetățenii nu vor mai sta la cozi și nici nu vor mai trebui să se prezinte la sediile serviciilor de înmatriculări auto dacă locuiesc departe de reședințele de județ, a anunțat, vineri, ministrul de Interne Marcel Vela.
Statul a luat şi nu mai dă înapoi. Românii mai au de așteptat până să-și recupereze banii pe timbrul de mediu
Epopeea românilor care vor înapoi banii plătiţi statului pentru taxa de primă înmatriculare sau timbrul de mediu pare fără sfârşit. Reprezentaţii Guvernului nu ştiu când vor restitui cele aproape 6 miliarde şi jumătate de lei datorate plătitorilor. Întârzierea plăţilor ar putea costa însă mai mult bugetul de stat, din cauza proceselor în instanţă.

