Bloomberg: România a cheltuit peste 1 miliard de euro pentru a apăra leul în martie, pe fondul turbulențelor globale

Banca Națională a României a cheltuit peste un miliard de euro în martie 2026 pentru a stabiliza leul, într-un context de volatilitate pe piețele financiare internaționale provocată de războiul din Orientul Mijlociu. Intervenția a avut loc în cadrul sistemului de flotare controlată, prin care banca centrală încearcă să mențină moneda națională într-un interval neanunțat public.

Inflația, în ușoară scădere: 9,6%, rata anuală din ianuarie. Prețurile au continuat să crească

Românii fac față cu greu scumpirilor. Prețurile au continuat să crească și la început de an. Rata anuală a inflaţiei a scăzut uşor la 9,62% în luna ianuarie, de la 9,69% în luna decembrie, în condiţiile în care serviciile s-au scumpit cu 11,59%, mărfurile nealimentare cu 9,99%, iar mărfurile alimentare cu 7,86%, potrivit datelor publicate luni de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Ultima Oră

Cele mai citite