infecţii în spitale
Focar de infecţie la Spitalul clinic judeţean Mureş. Cinci dintre pacienţii internaţi la terapie intensiva au murit în doar câteva zile în urma infectării cu bacterii rezistente la tratament. Încă 7 au fost mutaţi de urgenţă în alte saloane. Spitalul a sistat internările şi a închis temporar secţia de ATI care era oricum temporară. În urmă cu 2 săptămâni, Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila declara: Nu ne propunem să eradicăm infecțiile nosocomiale, nu există așa ceva. Vrem să cunoaștem realitatea din spitale.
O asistentă de la Ambulanță își acuză colegii că a contractat infecții nosocomiale în timpul unei operații
Caz incredibil la Târgu Carbunești! O asistentă de la Ambulanță își acuză colegii din spital că a contractat trei infecții nosocomiale în timpul unei operații.
Spitalele raportează mai multe infecţii. Spălatul pe mâini, o problemă reală în unităţile medicale româneşti
Tot mai multe infecţii ies la lumină. Spitalele scot de fapt de sub preş mai multe cazuri după ce legislaţia a fost modificată în urma scandalului Hexi Pharma. Dar cifrele raportate rămân de circa 20 de ori mai mici decât media europeană. Greu de crezut, mai ales că în cele mai multe spitale de la noi condiţiile sunt departe de cele occidentale. Reguli avem. Trebuie şi respectate!

