indemnizaţii
Guvernul nu a luat nicio decizie în legătură cu plafonarea indemnizaţiei pentru mame, a anunţat premierul Sorin Grindeanu. El a precizat că urmează să aibă loc o consultare în legătură cu această măsură. Ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, a anunțat marți că Executivul vrea să introducă un plafon pentru această indemnizaţie, cuprins între 5 şi 10 mii de lei. Iniţiativa nu e susţinută de liderul PSD, Liviu Dragnea.
Ministrul Muncii: Se plătesc zeci de mii de euro pentru o singură mămică. Nu este normal, trebuie să plafonăm. Se dezvoltă deja o industrie
Ministrul Muncii, Olguţa Vasilescu, a precizat, marţi, că plafonarea indemnizaţiei de creştere a copilului va opri o „industrie” a celor care au bulversat sistemul şi au pus statul în situaţia de a le plăti sume foarte mari, ea menţionând că plafonarea nu va afecta foarte multe persoane.
- 1
- 2

