Aproximativ 25.000 de litri de motorină s-au scurs după ce un tren de marfă a deraiat, marţi, în municipiul Arad iar două vagoane-cisternă s-au răsturnat, Garda de Mediu urmând să depună o sesizare penală pentru poluare, potrivit Agerpres.
Două vagoane ale unui tren de marfă privat au deraiat la Arad, iar două vagoane-cisternă cu motorină s-au răsturnat. Incidentul s-a produs la ieşirea din stația Aradu Nou, iar vagoanele răsturnate se află lângă calea ferată.
Incident incredibil în marți dimineaţă: locomotiva unui tren Interregio s-a desprins de vagoane în mers. S-a întâmplat în apropiere de Radomireşti Olt și călătorii care veneau de la Timișoara în București s-au trezit opriţi în câmp.