Relu Fenechiu a fost eliberat condiţionat

Fostul ministru al Transporturilor Relu Fenechiu a fost eliberat pentru bună purtare, pentru faptul că a scris mai multe cărţi şi a predat cursuri deţinuţilor din penitenciar. Fenechiu a efectuat trei ani şi jumătate din pedeapsa de cinci ani şi şase luni.

Comisia juridică din Camera Deputaţilor a dat raportul final favorabil pentru legea privind executarea pedepselor pentru deținuți

Deputatul PSD Eugen Nicolicea propune reducerea cu 6 zile pe lună a condamnărilor la închisoare, pentru detenţia în condiţii necorespunzătoare. Parlamentarul vrea ca legea să se aplice retroactiv, din 2012. Comisia juridică din Camera Deputaţilor a discutat proiectul de lege privind executarea pedepselor şi a măsurilor privative de libertate. Andreea Dumitrescu are detalii.

Ultima Oră

Cele mai citite