incendii Grecia
Prim-ministrul Republicii Elene, Kyriakos Mitsotakis, care efectuează o vizită oficială în ţara noastră, a făcut declarații împreună cu omologul român, Nicolae Ciucă, la Palatul Victoria. Declarațiile au fost transmise LIVE de TVR1, într-o Ediție Specială. Știre în curs de actualizare.
Eroi români în infernul incendiilor din Grecia. Cpt. Radu Botezan: Nicio clipă nu am ezitat să spun da, ba din contră, m-am simţit onorat
Ar putea fi oricând personaje în seriale de acţiune, salvează vieţi din mijlocul apelor învolburate, sting flăcări devastatoare şi îi ajută pe cei aflaţi în situaţii-limită. Pompierii români nu aşteaptă laude sau mulţumiri. Iar dacă cineva le spune că sunt eroi, răspund cu modestie că doar îşi fac treaba. În Grecia, unde au luptat cu incendiile de vegetaţie, o ţară întreagă le-a fost recunoscătoare.
Pompierii români din Grecia s-au întors acasă. Ei au fost înaintaţi în grad
Cei peste 140 de pompieri salvatori, care i-au sprijinit pe omologii lor eleni, în lupta cu incendiile, s-au întors astăzi acasă. Pentru primirea lor a fost organizată o festivitate de bun venit.
Pompierii români, noi misiuni de supraveghere și monitorizare a zonelor critice din Grecia. Obiectiv: protejarea Mănăstirii Ekklisia Profitis Ilias, din zona Vilia
Ziua de ieri a fost dedicată în întregime protecției Mănăstirii Ekklisia Profitis Ilias, din zona Vilia, care este în continuare în pericol. Pompierii militari români, cu o autospecială de stingere, o cisternă, un autoturism de teren, un vehicul utilitar UTV și o dronă, au asigurat fără întrerupere zona, inclusiv pe timpul nopții, și au lichidat focarele, păstrând integritatea obiectivului, a anunțat astăzi Inspectoratul General pentru Situații de Urgență.
Pompierii români aflați în Grecia au misiunea de a asigura protecția a trei localități
Pompierii români care acţionează în Grecia au, duminică, misiunea de a asigura protecţia a trei localităţi din zona Attica, informează Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă.
Premierul Greciei mulţumeşte pompierilor români
Premierul grec, Kyriakos Mitsotakis, a mulţumit pe o reţea de socializare pompierilor români care au plecat în Grecia pentru a da o mână de ajutor la stingerea incendiilor care fac ravagii în ţară de aproape o lună.
România trimite din nou pompieri în Grecia pentru a ajuta la stingerea incendiilor
România trimite din nou pompieri în Grecia, ţară copleşită de incendiile de vegetaţie. 142 de salvatori şi 28 de autospeciale au plecat astăzi în noua misiune. Printre aceștia se află și salvatorii care au participat la prima intervenție, dar și colegi din 15 județe.
Flăcările continuă să amenințe zonele locuite de la periferia Atenei. Câteva localități au fost evacuate
Una dintre ultimele păduri de pini din apropierea Atenei e în flăcări. Incendiile de la periferia capitalei Greciei se apropie din nou periculos de mult de zonele locuite, iar pompierii încă nu pot stăvili înaintarea flăcărilor.
Misiune îndeplinită! Pompierii români care au luptat cu incendiile din Grecia au fost decorați și înaintați în grad. Ceremonie transmisă în direct, în Ediție specială, pe TVR1
"Vom pleca atunci când se va stinge ultima scânteie". Este promisiunea pe care pompierii români le-au făcut-o grecilor din insula Evia și pe care au respectat-o până la ultimul focar învins. Astăzi, cei 108 eroi care s-au luptat cu focul timp de aproape o săptămână au revenit nevătămați în România, unde au fost decorați și înaintați în grad.

