Climatologii trag un semnal de alarmă: Vom avea tot mai multe fenomene meteo extreme, dacă nu acționăm pentru a încetini încălzirea globală

Țările nordice sunt afectate de ploi puternice care au provocat inundații grave, alunecări de teren și distrugeri semnificative. Norvegia a fost lovită de una din cele mai puternice furtuni din ultimii 25 de ani, în Suedia o stațiune montană a fost devastată de inundații și sute de mii de oameni din nordul Europei sunt fără curent electric. Climatologii trag un semnal de alarmă: așa arată viitorul dacă omenirea nu acționează pentru a încetini încălzirea globală.

Temperaturile au atins 37 de grade Celsius în Munții Anzi. Oamenii de știință avertizează că ceea ce e mai rău încă nu s-a întâmplat, în contextul schimbărilor climatice

Temperaturile extreme în munții Anzi din America de Sud au atins 37 de grade Celsius, ceea ce i-a determinat pe oamenii de știință să avertizeze că ceea ce este mai rău încă nu s-a întâmplat, deoarece perturbarea climatică cauzată de om și El Niño provoacă ravagii în întreaga regiune, potrivit The Guardian.

După caniculă, temperaturile au scăzut brusc în toată țara, iar la munte au coborât sub zero grade. Vijeliile și grindina au provocat pagube în peste 20 de județe

Căldura toridă a lăsat locul furtunilor violente în majoritatea regiunilor țării. În doar 24 de ore vremea s-a schimbat radical, iar temperaturile au scăzut dramatic, în unele regiuni până la jumătate din valorile de miercuri. Vijeliile, grindina și vântul năprasnic au pus la pământ zeci de arbori, au distrus acoperișuri și mașini, după ce miercuri patru oameni și-au pierdut viaţa din cauza fenomenelor meteo extreme. Atenție, sunt informații care vă pot afecta emoțional!

Ultima Oră

Cele mai citite