Începe vânătoarea de șacali în Delta Dunării unde s-au înmulțit prea mult și sunt extrem de periculoși. Și pentru oameni și pentru faună. Aproximativ 300 de exemplare urmează să fie eliminate în mod strict și organizat. Sunt activiști care cred că se încearcă de fapt reluarea vânătorii în Deltă. Exclus, răspunde guvernatorul Deltei.