Impozitele locale: București vs marile capitale europene

Noile impozite pe proprietate pe care le au de plătit românii rămân în continuare mici. O spune chiar premierul României, care a explicat la TVR 1 de ce a fost necesară creșterea taxei anuale pe locuință. Prin comparație cu alți europeni, impozitul pe proprietate pe care îl plătesc românii abia dacă ajunge la 10% din venitul mediu net lunar, care depășește o mie de euro. În plus, țara noastră mai are de lucrat și la capitolul colectare, în vreme ce în Franța sau în Italia plata impozitelor se face exclusiv online.

Discuții despre bugetele primăriilor. Primarii cer ca banii din impozitul pe venit să ajungă în totalitate la primării

Primăriile cer mai mulți bani la bugetele locale, însă Guvernul încă mai caută soluții. Astăzi, la Parlament, au mers la discuții cu Liviu Dragnea, ministrul Finanțelor și cel al Dezvoltării. Eugen Teodorovici le-a promis edililor la începutul lunii că banii din impozitul pe venit va ajunge în integralitate la bugetele lor, însă până acum nu s-a găsit o soluție. Discuțiile vin în contextul în care primăriile au rămas fără bani, după ce impozitul pe venit a fost micșorat de la 16 la 10%.

Ultima Oră

Cele mai citite