Românii preferă mașinile la mâna a doua. Specialiștii atrag atenția că folosirea maşinilor uzate are consecinţe grave asupra mediului

Românii cumpără în continuare multe mașini la mâna a doua. Ultimele date arată că înmatriculările de mașini noi au crescut cu aproape 15% în primele zece luni din acest an, dar cele pentru maşini second hand s-au dublat. Specialiștii atrag atenția că folosirea maşinilor uzate, multe din import, are consecinţe grave asupra mediului, dar şi pentru siguranţa în trafic.

ANAF e cu ochii pe samsarii de maşini. Inspectorii verifică actele pentru automobilele aduse din țările UE

Fiscul le-a pus gând rău samsarilor de maşini. Inspectorii iau la verificat firmele care se ocupă de vânzarea autovehiculelor second hand şi vor să îi prindă, în acest fel, şi pe cei care intermediază astfel de tranzacţii. Cine şi-a cumpărat mai mult de două maşini pe an ar putea intra uşor în vizorul inspectorilor. Însă cei care fac un business din aceste vânzări au metodele lor şi nu plătesc taxe şi impozite la stat.

Ultima Oră

Cele mai citite