Mai atenți la hrană, mai atenți cu producătorii locali. Cum și-au schimbat românii obiceiurile alimentare în pandemie

Pandemia a venit la pachet nu doar cu restricții, ci și cu schimbarea obiceiurilor alimentare. Timpul petrecut acasă i-a determinat pe mulți să se gândească de două ori la ce pun în farfurie. Studii de piață recente arată că românii au căpătat obiceiuri mai sănătoase și au început să devină clienți fideli ai producătorilor locali, pe care vor să îi susțină în această perioadă dificilă.

Cruciada alimentaţiei sănătoase. Elevii bucureșteni învață să gătească sănătos, îndrumați de bucătari şi nutriţionişti

Elevii unei şcoli din Capitală au învăţat să gătească un desert fără să folosească zahăr. Au gătit sub îndrumarea unor bucătari şi nutriţionişti. Evenimentul a dat startul primei campanii pentru alimentaţie sănătoasă din şcolile de stat de la noi, realizată după modelul cruciadei culinare a cunoscutului Jamie Oliver, în Marea Britanie.

Ultima Oră

Cele mai citite