Inspectoratul Teritorial de Muncă a declanşat o anchetă în cazul exploziei la sonda de la Cecheşti, în care un bărbat a murit
Un angajat al Romgaz a murit într-o explozie care a avut loc la o sondă din localitatea harghiteană Cecheşti. Bărbatul în vârstă de 49 de ani a decedat în ambulanţă, din cauza rănilor extrem de grave, în timp ce era transportat la Târgu Mureș. Iniţial s-a solicitat un elicopter, dar din cauza condiţiilor meteo nefavorabile acest lucru nu a fost posibil. La faţa locului a ajuns și un echipaj de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Odorheiu Secuiesc. Explozia la sondă nu a fost urmată de incendiu, astfel că pagubele au fost limitate.
20 July 2018, 13:16