Tensiuni în cimitirul din Valea Uzului, de Ziua Eroilor. Românii s-au îmbrâncit cu forţele de ordine, în timp ce maghiarii au blocat intrarea în cimitir. Reacția UDMR

Tensiuni în Valea Uzului, de Ziua Eroilor. Românii veniți pentru comemorare s-au îmbrâncit cu forțele de ordine, care au încercat să-i țină la distanță de etnicii maghiari, care blocau intrarea in cimitir. De altfel, organizațiile civice din țară care au venit să le aducă un omagiu eroilor, au găsit cimitirul închis cu lacăte. Interzicerea accesului a fost decisă de autoritățile din Sânmartin la sfârșitul lunii trecute. Cimitirul din Valea Uzului este de ani buni motiv de dispută între autorităţile locale române si maghiare.

Pui de urs blocat în container la Harghita

Urşii au făcut vizite nocturne în Harghita şi Covasna. În jurul orei 4:30, jandarmii au fost sesizaţi că un pui de urs este blocat într-un container în apropierea gării din Băile Tuşnad.

În Harghita, turiștii se plimbă cu sania trasă de cai, ca odinioară

Românii care și-au programat vacanța la munte în această perioadă sunt cum nu se poate mai fericiți. Când au ajuns la pensiuni sau hoteluri au găsit zăpadă ca-n povești. Așa că se pot bucura de tot ce oferă mai bun natura. Mii de turiști profită zilele acestea de iarna autentică în stațiunile din Harghita și de plimbările cu sania.

Atacaţi de urs. Doi localnici din Băile Tuşnad au fost grav răniţi de o ursoaică cu trei pui

Unul dintre bărbaţii atacaţi de o ursoaică la Băile Tuşnad este încă în spital. Starea lui este destul de gravă. A fost operat, dar medicii spun că e cel mai grav caz din ultima vreme. Între timp, s-au luat primele măsuri în oraş. Sunt mai mulţi jandarmi care patrulează, dar nu sunt dotaţi corespunzător pentru astfel de intervenţii. Localnicii nu mai trăiesc în siguranţă. Spaima de un nou atac al urşilor îi face să se teamă să mai iasă din case.

Inspectoratul Teritorial de Muncă a declanşat o anchetă în cazul exploziei la sonda de la Cecheşti, în care un bărbat a murit

Un angajat al Romgaz a murit într-o explozie care a avut loc la o sondă din localitatea harghiteană Cecheşti. Bărbatul în vârstă de 49 de ani a decedat în ambulanţă, din cauza rănilor extrem de grave, în timp ce era transportat la Târgu Mureș. Iniţial s-a solicitat un elicopter, dar din cauza condiţiilor meteo nefavorabile acest lucru nu a fost posibil. La faţa locului a ajuns și un echipaj de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Odorheiu Secuiesc. Explozia la sondă nu a fost urmată de incendiu, astfel că pagubele au fost limitate.

Ultima Oră

Cele mai citite